לתיאום שיחת ייעוץ

האם קונסטרוקטור חייב להיות מהנדס?

הגדרת התפקיד של קונסטרוקטור לא מחייבת אותו להיות מהנדס, אבל בהחלט יכול להיות שתהיה לו התמחות רלוונטית. בנוסף, מהנדסים עשויים לעבוד בתור קונסטרוקטורים ולספק פתרונות מגוונות מבחינת מומחיות טכנית, פיקוח על תכנון ובנייה של פרויקטים וכן הלאה.

בחירת קונסטרוקטור או מהנדס מתבצעת בשני המקרים לפי ההכשרה וההסמכה שלהם. עם זאת, לעיתים קרובות מתעוררת השאלה מהי ההסמכה הנדרשת. בין היתר, רבים מתבלבלים בין קונסטרוקטור לבין מהנדס, או לחילופין תוהים האם קונסטרוקטור חייב להיות מהנדס.

האם קונסטרוקטור חייב תעודת מהנדס?

באופן כללי, קונסטרוקטור הוא אדם או חברה שבונה או בונה משהו, כגון בניין או גשר. קונסטרוקטור יכול להיות מעורב בשלבים שונים של הפרויקט הזה: הוא משתף פעולה עם הלקוח כדי לאפיין את התשתית והמבנה, מסייע ליצור קשר עם קבלן שייקח על עצמו את האחריות מבחינת ביצוע ואף תורם מהניסיון שלו כדי למנוע מראש את התקלות והטעויות הנפוצות.


עם זאת, קונסטרוקטור לא בהכרח חייב להיות מהנדס, אבל יכול להיות שיש לו מומחיות בתחומים כמו בנייה, ניהול פרויקטים ואדריכלות. הנה לדוגמא כמה מקרים שבהם מומחיות כזו חשובה:


  • בניית בניין או גשר על תשתית ציבורית
  • ניהול פרויקטים שמערבים את הסקטור הפרטי עם המסחרי
  • התמחות בבנייה בתנאי שטח מאתגרים
  • אדריכלות של מבנים מיוחדים לשימוש עסקי


במילים אחרות, קונסטרוקטור הוא לא מהנדס אלא איש מקצוע אחר. בפועל, מה שהופך אותו לאיש מקצוע מומחה זו כמובן ההתמחות שלו. אז יכול להיות שאותו קונסטרוקטור בחר להתמחות בהנדסה, אבל הכשרה כמהנדס היא לא תנאי להיות קונסטרוקטור.

האם מהנדס יכול להיות קונסטרוקטור

מהנדס הוא איש מקצוע אחר לגמרי. קודם כל, יש סוגים שונים ורבים של מהנדסים: החל ממהנדס חשמל, דרך מהנדס בניין ועד מהנדס מחשבים. שנית, מהנדסים עשויים גם לעבוד בתור קונסטרוקטורים, לספק מומחיות טכנית ולפקח על התכנון והבנייה של פרויקטים. המשמעות היא שלעיתים קרובות קונסטרוקטור ומהנדס משתפים פעולה, למרות שיש ביניהם המון תחומי ידע חופפים.

מהנדס מעורב גם הוא בשלבים שונים של הפרויקט. אפשר לערב אותו יחסית מוקדם על מנת להגדיר את היקף הפרויקט, לאפיין אותו ולקבוע תקציב או סדר עדיפויות. בשלבים מאוחרים יותר, סביר להניח שהמעורבות של המהנדס תהיה רלוונטית בשביל לספק את השירותים הבאים:

  • תכנון יחד עם אדריכל
  • אחריות על בטיחות, חוזק ויציבות המבנה
  • תכן ותכנון מערכות לצרכי התעשייה
 
מהאמור לעיל אפשר גם להבין את ההבדל העיקרי בין קונסטרוקטור לבין מהנדס: בעוד קונסטרוקטור עוסק בתשתיות, מהנדס עוסק במבנה. זה בגדול הבדל משמעותי, שמשפיע גם על תהליך ההכשרה וגם על האופן שבו כדאי לבחור קונסטרוקטור או מהנדס.

איך בוחרים הנדסאי בניין?

היכרות עם המאפיינים השונים של מהנדס לעומת קונסטרוקטור אמורה לעזור לנו לבחור הנדסאי בניין.  ישנם מספר דברים שכדאי לקחת בחשבון בעת בחירת איש מקצוע כזה:

    • חפשו קבלן בעל רישיון ומבוטח. זה חשוב כי זה מגן עליך מכל אחריות במקרה של תאונה בעבודה.

 

  • בדקו את ההפניות והביקורות שלהם. ניתן לבקש מהקבלן רשימת אסמכתאות ולפנות אליו כדי לשאול על ניסיונם בעבודה מול הקבלן. זה גם רעיון טוב לבדוק ביקורות מקוונות כדי לראות מה אנשים אחרים חוו.


בכל מקרה, התייעצות עכשיו עם TOTAL – הנדסאי בניין תפתור לך את ההתלבטות. הגיע הזמן לשוחח עם קונסטרוקטור ולתאם שירות מקצועי, אמין ומהיר גם במחיר משתלם וגם עם יחס אישי מכל הלב.

מידע מקצועי נוסף

יורם כליפה

לתיאום שיחת ייעוץ:

צרו קשר: