לתיאום שיחת ייעוץ

חושבים על בנית בריכה? 5 דגשים קריטיים שכדאי לשים לב לפני שמתחילים

מאז ומעולם רציתם להגשים חלום ולבנות בריכה בבית? בסקירה שלפניכם תכירו את הדגשים והנקודות החשובות ביותר שצריכים להביא בחשבון לפני תחילת בניה של בריכה ביתית. נתייחס אל המיקומים האפשריים של הבריכה, עיצובי בריכות, סוגי בריכות על אופן הבניה והחומרים, אפשרויות חימום הקיימות ותלמדו אילו פקטורים צריך להתחשב בבניית בריכה לפני שקוראים לאיש המקצוע.

תוכן עניינים

קראו עוד על שירותיו של יורם כליפה

כיצד הבריכה תראה? מרובעת? עגולה?

בניית בריכה בצורה עגולה

החלטה מרכזית שלפני הבנייה היא איך הבריכה אמורה להיראות. באופן מסורתי, נהוגות בריכות מלבניות, אך ניתן גם לבחור באפשרויות אחרות. זהו שיקול פונקציונלי ואסתטי אישי.

בריכה מרובעת

בריכה רבועה או מלבנית זו הבחירה הקלאסית וזו גם עדיין הצורה הפופולרית ביותר.

בריכה מעוגלת

בריכות מעוגלות על פי רוב נועדו לשלב בין פונקציונליות לבין אסתטיקה גבוהה.

צורות מיוחדות בהתאמה אישית

ניתן כיום להקים בריכות בשלל צורות וגדלים, בהתאמה אישית. זו יכולה להיות בריכה בצורת ר או בצורת ח. ישנן בריכות שצד אחד שלהן מבוסס על קווים ישרים וחלק אחר מבוסס על צורת קשתית או מעוגלת. 

היכן הבריכה תמוקם? בכניסת הבית? בחצר האחורית?

מיקום בריכה בחצר הקדמית של הבית

עוד דגש חשוב שיש להביא בחשבון הוא היכן יתאים למקם את הבריכה. לצורך כך יש להביא בחשבון את צורת וגודל המגרש, מיקום הבית וקיום אלמנטים נוספים שקיימים כיום או שרוצים להקים בשלב מאוחר יותר.

בצד המבנה

בניית בריכה פרטית לצד המבנה

הבחירה להקים בריכה בצד המבנה יכולה להיות מסיבה הנדסית, סיבה פרקטית או העדפה אסתטית, הקמת בריכה בצד המבנה תתאים כאשר אין אפשרות להקים בריכה בחצר האחורית.

חצר אחורית

הקמת בריכה בחצר האחורית תתאים כאשר ישנו שטח גדול מספיק מאחורי הבית, מצב מצוין כאשר רוצים לשמור על פרטיות הרוחצים ולהשיג אווירה אינטימית ושלווה.

קרוב לכניסת הבית

כאשר ישנו שטח מרווח למדי קרוב לכניסה אל הבית, ניתן להתקין בו את הבריכה. בריכות מסוג זה נוטות להיות מעוצבות ומוקפדות. הן נועדו להשיג אפקט אסתטי החשוב לא פחות מהאלמנט הפרקטי והשימושי.

ממה הבריכה תהיה עשויה? פיברגלס? או בטון?

לפני בניית בריכה בבית, צריך להחליט ממה היא תהיה עשויה. שתי אפשרויות מרכזיות שעומדות על הפרק הן – הקמת בריכת בטון או הקמת בריכת פיברגלס – התייעצו עם הקונסטרוקטור לפני תחילת הבניה.

בריכת בטון

בניית בריכה מבטון

בין היתרונות בהקמת בריכה העשויה מבטון ניתן לציין את דרגות החופש בבחירת העיצוב וכאמור, העמידות.

ניתן להקים תוך שימוש בבטון בריכות החל בקטנות ומינימליסטיות וכלה בגדולות ביותר, ההתאמה האישית נמשכת אל בחירה בשלל אפשרויות חיפוי וגימור.

בריכה מבטון הינה בניה יחסית ממושכת (עד מספר חודשים) אך התוצאה איכותית מאוד. תהליך הקמת בריכה מתחיל עם הוצאת אישורים דרך הרשות המקומית, חפירה באדמה על פי תוכנית, פינוי ויישור הקרקע סביב, קידוח כלונסאות לתמיכה, התקנה של מערכת ביוב, מים וחשמל לבריכה, הקמת קונסטרוקציה ושלד, הקמת יציקות (לרוב בשני שלבים), ביצוע איטום ובדיקה נזילות והקמת חיפויים.

כמו כן במהלך ההקמה משלימים התקנת צנרת, מתקני חימום (ראה להלן בהמשך), הקמת כיסויים, גידור וכן הלאה.

בריכת פיברגלס

התקנה של בריכת שחייה מפיברגלס

בריכת פיברגלס עשויה מחומר חזק ועמיד, סיבי זכוכית. זהו חומר עמיד למים, בטיחותי לשימוש ונפוץ מאוד. ביחס להקמת בריכות בטון, ההתקנה הרבה יותר פשוטה ומהירה ומחירה בהתאם. הבריכה מותקנת כיחידה מושלמת המובלת לבית הלקוח לאחר ייצור ובקרת איכות.

הקמה מהירה ופשוטה של בריכת שחייה העשויה מפיברגלס

בריכות מפיברגלס הינן קלות יחסית, עם דופן עבה ומחוזקת. ההקמה מהירה, תחזוקה פשוטה למדי, יש די הרבה דוגמאות לבחירה עם כל מיני אפשרויות ציפוי. לפני ההקמה יש צורך להוציא אישורים, אחר כך מבצעים את החפירה, פינוי פסולת, יצירת תשתיות, הנחת הבריכה במקום, סגירת רווחים וביצוע איטום, הקמת גידור, כיסויים לפי הצורך וכדומה.

האם בבריכה יהיו קיימות מערכות חימום?

תמונת חתך של מערכות חימום בבריכות שחייה

במידה והבריכה צפויה להיות בשימוש לאורך כל השנה, קיץ וחורף, הרי שניתן להתקין פתרונות חימום מסוגים שונים. חימום המים ייעשה בצורה בטיחותית ובאמינות גבוהה בשיטות כגון גז, משאבות חום או חימום סולארי.

חימום על ידי גז

חימום בריכה באמצעות מערכת גז נעשית על בסיס התקנת מערכת הסקה ומאגר גז בגודל מתאים. הגז הינו למעשה גז בישול שכולנו מכירים. זהו מקור אנרגיה ירוק ביחס למקורות אנרגיה מבוססי בנזין, וזוהי מערכת אקולוגית ונקייה. מערכת חימום בגז נחשבת לאמינה בתחזוקה ותפעול.

חימום על ידי משאבת חימום

חימום מים בבריכה ממשאבת חימום

משאבות חימום (נקראות גם משאבות חום), מהוות אמצעי חימום מתוחכם, המשאבות פועלות בצורה דומה למדי לאופן פעולתו של מזגן (הסעת חום). המשאבה שואבת אוויר בטמפרטורה נמוכה, האוויר שמתחמם משמש לצורך חימום הבריכה.

מכיוון שהחום נשאב מהסביבה צריכת האנרגיה נמוכה יחסית. לא פחות חשוב הוא שלא נדרשת תשתית מורכבת וההתקנה של משאבת חימום פשוטה יחסית, האחזקה היא מינימלית והאמינות גבוהה.

חימום סולארי

פאנלים סולריים

מערכת חימום סולארי לבריכות ביתיות מהווה פתרון חסכוני, אלגנטי ומודרני, את המערכת מחברים לצנרת, כאשר משאבת סחרור מזרימה את מי הבריכה.

המים מועברים דרך סנן (פילטר), אל הקולטים הסולאריים, בקולטים הסולאריים עוברים צינורות בעלי קוטר קטן, בזכותם המים מתחממים בזכות קרני השמש.

המים המחוממים עושים את דרכים בחזרה את הבריכה. מומחים מסבירים כי מערכת חימום סולארית מוסיפה לחודשי הקיץ החמים כמה חודשים נוספים בשנה שבהם המים נעימים לרחצה ולשחייה ללא הוצאות חשמל.

מה יהיה סוג המים בבריכה?

התקנת מים מכלור בבריכה

דבר נוסף שצריך להביא בחשבון לפני הקמת בריכה בבית זה סוג המים ולמעשה אופן החיטוי והטיהור של מערכות המים לאורך הזמן.

כלור

כלור הוא אחד האמצעים הוותיקים לחיטוי של בריכות. השימוש בטבליות כלור יכול להתאים לבריכות בגדלים שונים. בבריכות קטנות ניתן לשים את הכלור בתוך מצוף ייעודי.

בבריכות גדולות ניתן להוסיף את הטבליות הן למצופים והן לסקימר. הסקימר לבריכה הוא בעצם מכשיר לניקוי הבריכה והוא מחובר למשאבה. ניתן להשתמש בו גם לצורך פיזור הכלור, כאשר במקביל אפשר להניח את הטבליות גם במצופים, לפי גודל הבריכה. 

מלח

בריכה שחייה עם מים ממלח

שימוש במלח למטרת חיטוי מבוסס למעשה על העובדה שמלח הוא חומר גבישי שמכיל יוני כלור. בתהליך מתקינים מכשיר לטיהור במלח, שמפורק על ידי תהליך מבוקר של אלקטרוליזה. המלח מתפרק והכלור שמשתחרר למים מנקה מבקטריות, חיידקים וכדומה. כאשר מסתיים החיטוי, הכלור מתגבש מחדש למלח ואז תהליך הפירוק מתקיים שוב ושוב. 

חיטוי מי הבריכה על ידי שימוש במלח נחשב לבטיחותי ויוצר מים צלולים ונקיים. זהו פתרון שחוסך שימוש בכימיקלים וחוסך את העיסוק עם כלור נוזלי או טבליות וכן מונע שימוש יתר בכלור שלא נעים בעור, שורף בעיניים. 

מים מתוקים

אפשרות שהולכת ונעשית פופולרית בשנים האחרונות, זו בריכה שלא זקוקה לפתרונות טיהור וחיטוי כימיים.

זוהי בריכת מים מתוקים אשר מתוכננת באופן אקולוגי (ולכן יש הקוראים לה בריכה אקולוגית). בתכנון הבריכה מביאים בחשבון תהליכים טבעיים אשר שומרים על ניקוי המים, לרוב באמצעים ביולוגיים ידידותיים. המים נשארים נקיים וצלולים, כמו בריכות טבעיות בצורתן הטהורה.

לסיכום הדגשים שלמדנו לפני תחילת בניית הבריכה

לסיכום ראינו כי הקמת בריכה במיטבה נשענת על מגוון קריטריונים ואלמנטים. כעת אתם יודעים ומבינים כי צריך להקדיש מחשבה לגבי מאפייני הבריכה הרצויה לכם. התייחסו אל מבנה החצר ומיקום הבריכה ביחס לבית. החליטו האם רצויה לכם בריכה העשויה מבטון או עשויה מפיברגלאס, האם תרצו להוסיף מערכות חימום חשמליות / סולאריות ואיך תשמרו על המים נקיים ומחוטאים, וכך תגיעו לתוצאות הטובות ביותר עבורכם בעבור בריכת החלומות.

מידע שעשוי לעניין

יורם כליפה

לתיאום שיחת ייעוץ:

צרו קשר: